- u njegovoj slavnoj istoriji nikada i nije bilo toliko toplo koliko se sprema da bude ove sedmice.
Ove srede, tokom koje će nastupiti petoro srpskih predstavnika, uključujući i Novaka Đokovića koji će igrati baš po najvećoj vrućini, temperatura bi trebalo da bude 32 stepena po Celzijusovoj skali. Biće potom i većih od 34,6, koliko iznosi vimbldonski rekord iz 1976. To, za nas koji smo navikli i na još toplije vreme, naizgled nije ništa strašno, niti je približno onom rekordu sa prošlogodišnjeg Australijan opena, kada je program morao da bude i prekinutt zbog 42 stepena, ali... Vimbldon se igra na travi. I to uz vrlo specifične, "engleske uslove", koji su zbog čestih kiša teški i za obično disanje, usled velike vlažnosti, a kamoli kada se radi o sportistima.
I kod nas, kada posmatrate podatke na sajtu Republičkog hidrometeorološkog zavoda o trenutnoj temperaturi, postoji jedna kolona na koju se ranije nije obraćala pažnja. Tzv. "toplotni indeks" pokazuje kakav je subjektivni osećaj kada se uzmu u obzir relativna vlažnost vazduha i temperatura vazduha. Na primer, ako je napolju 30 stepeni, a vlažnost čak 90%, što može da bude posle kiša, ljudi se osećaju kao da je 41 stepen. Ali, ako je vlaga samo 20%, osećaj toplote je kao da je napolju - 28 stepeni. Pošto se Vimbldon igra u Engleskoj, a svi znamo kako tamo ume da bude vlažno vreme, kada tome dodate i činjenicu da se turnir igra na travi, sa koje se i takođe dešavaju "isparenja", onda i ne čudi što je teniserima i teniserkama sve teže i teže. I onda ne čudi što su organizatori odlučili da se uvede "pravilo o vrućini", koje omogućava kratke predahe ukoliko toplotni indeks dostigne 31 stepen.
Publika može da potraži spas u hladu, česta umivanja i rashlađivanja takođe joj pomažu, ali učesnicima "belog sporta" nije lako. Kako zbog ličnog, telesnog iskustva, tako i zbog fizičkih promena koje nastaju pri visokim temperaturama. Tako će žice na reketima biti malo manje napete, što će omogućiti nešto lakšu kontrolu loptice, kako tvrdi Endi Harland, prvi čovek Sportsko-tehnološkog instituta na Lafborou univerzitetu, ali će, takođe, visoki vazdušni pritisak, koji prati visoke temperature, uticati da se loptica nešto sporije kreće kroz vazduh. Ipak, najvažnija stvar koja će se, u tom, "svetu fizike" dešavati, je isušivanje tla, koje će, kao takvo, ubrzati odskakanje loptice.
Vrućine su već na startu turnira bile prilične. Temperatura je dostigla 30 stepeni u utorak, pa je Rafael Nadal morao da se više puta presvlači...
... čak i da ostane na pola minuta bez majice, kako bi se rashladio:
I ne čudi. Ljudsko telo prilično reaguje na temperaturne promene, a evo i šta se dešava sa sportistima: njihovo telo i samo emituje veliku količinu toplote. Rad srca se ubrzava, ono šalje krv iz mišića u kožu, kako bi došlo do znojenja. "Za isti posao kao do tada - na velikim temperaturama je potrebno uložiti više napora", kaže na tu temu Stiv Fokner, ekspert iz fiziologije sa Lafoboroa, dodajući da će, ma koliko se teniseri aklimatizovali na ovakve uslove kako vreme prolazi, "visoka temperatura svakako uticati na njihove nastupe". Zato mnogi i odahnu kada Sunce počne da zalazi nad terenima Vimbldona.
Telo jednog tenisera može da, pri ovakvim uslovima, proizvede tri litre znoja za samo sat vremena nastupa. To je samo po sebi mnogo, ali to je ujedno - daleko više tečnosti nego što ljudsko telo može da nadomesti ako meč potraje pet sati.
"Igrači će, zato, svakako probati da smanje vrelinu koju njihova tela proizvode", kaže Karl Džejms sa katedre za sportsku nauku na Univerzitetu Brajton i dodaje: "Teniseri bi, prosto, zbog ovakvih vremenskih uslova - mogli da smanje broj poena u kojima će davati sve od sebe".